KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  Az ipari alpinista, Az ipari alpinista, Az ipari alpinista, Az ipari alpinista,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Ipari alpinista

Alpintechnika



 


Feladatok és tevékenységek

 

Egyre gyakrabban találkozhatunk kötélen függeszkedve munkát végző emberekkel épületeken, ipari üzemek területén. Az utóbbi években egyre több megrendelés érkezik a hegymászó technikát alkalmazó cégek felé. A munkavégzésnek ez a formája akár hibaelhárító, akár építő jellegű gazdasági megtakarítást, jelentős állványozási munka elhagyását teszi lehetővé és emellett nagy előnye az állványos munkával szemben, hogy jóval olcsóbb. A kedvező gazdaságossági paraméterek magyarázzák az ipari alpintechnika egyre szélesebb körben való alkalmazását. Ez azonban egy veszélyes szakma, amit nem végezhet senki, aki nem rendelkezik kellő felkészültséggel.

 

Melyek a jellemző feladatok, tevékenységek ebben a szakmában?

 

Az ipari alpinista előkészítő feladatai közé tartozik, hogy felméri a munkavégzés helyszínét, jellegét, ennek alapján munkatervet kockázatelemzést készít. Beszerzi a munkavégzéshez szükséges hatósági engedélyeket, biztosítja és a helyszínre szállítja a munkaeszközöket, anyagokat. A helyszínen gondoskodik a munkaterület alatti rész biztosításáról. Ezután kezdődhet meg az egymástól független bekötési pontok kijelölése, ha ez megtörtént a szakember beköti a köteleket az előkészített pontokon (standokon) és leereszkedik, vagy felmászik (kötélen) a munkaterületre és rögzíti magát. Nem elég a különböző technikai fogások ismerete, hanem alapos elméleti felkészültségre is szükség lehet. Például a különböző súlyú tárgyak szerkezetek emeléséhez és a balesetmentes kivitelezéshez. Előfordulhat, hogy a szűk tér vagy csak maga a kötélen való lavírozás leszűkíti az alpinista mozgásterét.

Ilyenkor azt is fel kell mérni, hogy az adott tevékenység mozdulatsorait a megszokottól eltérő testhelyzetben, szokatlan mozgásformában tudja csak elvégezni. Az ipari alpinista munkaidejét az épületek tetejéről lógva olyan magasságban tölti, ahol az emberek többsége tériszonyával, szédülésével küszködve csak kapaszkodna és alig várná, hogy újra talajt érinthessen a lábával. Ezzel szemben ő kötélen lógva ereszkedik le a magasból és javítja a házak hibáit, festi az idők folyamán megrongálódott falakat vagy kéményeket javít. Villámhárítókat és antennákat szerel fel, házfalakat mászik meg s az épületben lakók nem kis megdöbbenésére végzi azon munkálatokat, melyeket normális körülmények között állványokról végeznek a szakemberek.

Ez egy veszélyes szakma, bár szerencsére ritkán hallunk komolyabb balesetekről, nagy körültekintést és odafigyelést igényel művelőjétől. Ezért az ipari alpinista feladata nyilvántartási naplót vezetni az eszközök állapotáról, szavatosságáról, naponta vizuálisan és tapintással végigvizsgálni a felszerelést.

Munkája során előfordul, hogy tárgyakat kell mozgatnia, ehhez meg kell határoznia a tárgy mozgatási útvonalát, ki kell választania a feladat elvégzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat, majd elő kell készítenie a tárgyat és a függőleges vagy vízszintes pályát a mozgatáshoz. Ezután emberi erővel (csiga, csigasor, kézi csörlő) vagy gépi erővel (motoros csörlő, daru) eljuttatja a tárgyat a kívánt helyre.

Az előírásoknak megfelelően ezt a tevékenységet csak minimum két fő végezheti. A csoportban vagy párban történő munkavégzésnek részben a munkaszervezés szempontjából van nagy jelentősége.

Mindig kell valaki, aki a szükséges eszközöket és a megfelelő anyagok utánpótlását eljuttatja a magasban dolgozó társához, másrészt pedig, a nehéz, vagy veszélyes helyzetekben fontos a társ jelenléte, aki egy esetleges mentés során a leghatékonyabb segítséget nyújthatja a magasban dolgozónak.

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia?

 

Az ipari alpinista sokféle eszközt és anyagot használ munkája során, amely két csoportra bontható. Egyik csoportba a közvetlenül az alpintechnikához kapcsolódó, a másik csoportba pedig az adott megbízás feladataihoz kapcsolódó anyagok és eszközök sorolhatók. A hegymászó és sziklamászó eszközök közül az ipari alpinista használja a különféle karabinereket, ereszkedő és mászó-gépeket, hevedereket, köteleket, beülőt, lezuhanás-gátlókat, energiaelnyelőket, egyéni védőeszközöket (kesztyű, sisak). Az adott megbízáshoz kapcsolódóan a feladattól függően más szakmákra jellemző eszközöket is használ. Például homlokzat felújításoknál alkalmaz kőműveskanalat, simítót, ecsetet, festőhengert; külső árnyékolók szerelésekor fúrógépet, csavarhúzót, sarokcsiszolót; irodaházak ablakainak tisztításakor kefét, rongyot, lehúzót, vödröt; kémények bontásánál vésőgépet, kőműveskalapácsot, bontókalapácsot. Munkája során dolgozhat fémmel
(például: árnyékoló szerelés), vegyszerekkel (pl.: ablaktisztítás), üveggel
(például: üvegezés), valamint a speciális feladatok végzése során szinte mindennel.

 

Hol végzi a munkáját?

 

Az ipari alpinista elsősorban szabadban dolgozik nagy magasságban épületek oldaláról lógva. Már magába az is nagy ügyességet és bátorságot kíván, hogy a szakember egy több tíz méter magas építményről függeszkedve végezze el feladatát, amit tetéznek még az időjárás viszontagságai, a szél, az eső vagy a tűző napsütés. Az alpinisták azt mondják, hogy a negyedik emelet felett már nem számít a magasság. Ha megszokta valaki ezt a munkát már egyáltalán nem fél.

 

Munkája során kikkel kerül kapcsolatba, kikkel van dolga?

 

Az ipari alpinista munkája során kapcsolatba kerül a munkavédelmi előadóval, biztonsági szolgálatok alkalmazottaival, a portással, üzemorvossal anyagbeszerzővel, a szállítókkal és a munkaszervezővel. Találkozhat a megrendelővel, a Közterület Felügyelet munkatársaival, a tűzoltóság és rendőrség embereivel, egyéb hatóságokkal (ELMŰ, gázszolgáltatók, vízművek, Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőség)


Ipari alpinisták:

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!