KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A Szerkezetlakatos, A Szerkezetlakatos, A Szerkezetlakatos, A Szerkezetlakatos,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Szerkezetlakatos

 

 

Feladatok és tevékenységek

 

A lakatos szakmunkás tevékenységének eredete a régmúltra, valamikor a fémkorszakra nyúlik vissza. A fém felfedezése, a fémből készíthető eszközök megjelenése, felhasználásuk elterjedése és nem utolsó sorban a fém megmunkálását elősegítő szerszámok, gépek, felszerelések fejlődése voltak azok a történelmi csomópontok, amelyek lehetővé tették a lakatosság szakmává válását.

Kezdetben a nyilak hegye, majd később a kardok, páncélok, az étkezéshez használt edények és még nagyon sok más tárgy készült fémből.

A fém elterjedésével együtt fejlődött a szakma is, mely kezdetben a kovács szakmából indult ki: a fegyverkovács, a lópatkoló kovács mind fontos mesteremberei voltak a korabeli gazdasági életnek.

Az ipar megjelenésével, ezen belül a vas- és fémipar külön szakmává válásával, a különböző kézi és később gépi szerszámokkal szinte korlátlanná válik a fém megmunkálásának lehetősége: gondoljunk itt a legkisebb szegtől egészen a legnagyobb gépekig, vasból készült hidakig, épületek vasszerkezetéig. E közben azonban a „vasas” szakma is nagyon széleskörűvé, változatossá vált. Maga a lakatos mesterség is több irányban fejlődött, mint például a vas- és fémszerkezeti lakatos, bádogos (vagy lemezlakatos), épületlakatos, karosszérialakatos stb.

 

Melyek a jellemző feladatok, tevékenységek ebben a szakmában?

 

A szerkezetlakatos feladata könnyű-, nehéz-, acél- és fémszerkezetek elemeinek létrehozása. Ilyen szerkezeteket használnak az épületek alapozásától kezdve a csarnokszerkezetek felépítéséig.

 

A szerkezetlakatos munkafeladata a nyílászárók elkészítése és egyéb szerkezeti elemek megrendelésre való előállítása. A szerkezetlakatos feladatainak másik csoportját a földbe mélyesztett vagy látható tartályok készítése jelenti. A szerkezetlakatos készíti el a kazánok külső házát, illetve számtalan fűtő és hűtő eszköz illetve tároló kamra alapját. Azonban ha az épített természeti környezet darabjait nézzük, akkor ott is találkozhatunk a szerkezetlakatos munkájával, például a villany és távvezeték oszlopok, a hidak, tornyok építésénél is az általa készített szerkezetek adják az alapot. Mindezek az épületek közlekedést, távközlést segítő szerkezetek, valamint a tárolás, hűtés és fűtés biztosítását szolgáló tartályok a folyamatos használat közepette kopnak és meghibásodnak. Így ezen tárgyak szerelésén túl a feladatok külön csoportját alkotja a fémszerkezetek javítása, karbantartása.

A szerkezetlakatos munkája műszaki dokumentáció alapján történik, akár a gyártási, akár a javítási, karbantartási tevékenységet vesszük figyelembe. Ebből következően munkája szellemi igénybevételt is jelent, hiszen a műszaki rajzolvasás tevékenysége indítja a munkafolyamatot. A szerkezetlakatos a gyártás során a gépesített kézi szerszámokkal, vagy az univerzális szerszámgépekkel vágja méretre a dokumentáció szerint a szerkezeti elemeket, vagyis a műhelyben a fémszerkezetek előgyártása történik meg. A szerkezetlakatos a gyártási folyamatban mérő, ellenőrző eszközöket használ, amelyek eredményét összeveti a dokumentációban előírtakkal. A szerelési tevékenységnél az elvégzendő technológiának megfelelő szerszám megválasztása a szükséges segédeszközök és készülékek használata a feladata. Javítási, karbantartási tevékenysége során, a helyszínen elvégezhető feladatokat kézi szerszámokkal megoldja, azonban elemek cseréjekor kijelöli a hibaforrást és sok esetben a műhelyben végre is hajtja annak újragyártását.

 

Napjainkban számtalan irodaház és bevásárlóközpont építése közben látjuk a szerkezetlakatos munkájának eredményét, hiszen egy rövid ideig csak az acél vagy fémszerkezet látható. Ilyenkor sokszor találgatjuk, milyen külső burkolatot kaphat az épület, vagy milyen más anyaggal kerül kitöltésre a szerkezet által meghatározott tér, aztán egy – két hét múlva csillogó, villogó üvegpalotákkal találkozhatunk, hiszen az acélszerkezetbe üveget illesztettek be.

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia?

 

A szerkezetlakatos elsősorban különböző fémeket és azok ötvözeteit használja, de emellett még kenő-, szigetelő-, hűtő-, tűzálló anyagokat is alkalmaz. De leggyakrabban használt fém az acél, ami lehet szögvas, lemez, köracél, zártszelvény, gömbvas, idomacél. Használ szerszámgépeket, például NC, vagy univerzális vezérlésű gépeket, speciális alakító gépet, gépesített kéziszerszámokat (fúró, akkumulátoros csavarhúzó stb.). Nagy értékű mérőeszközöket használ, valamint műszaki dokumentációt kezel.

 

Hol végzi a munkáját?

 

A szerkezetlakatos részben zárt helyen, műhelyben dolgozik, például a fémszerkezetek gyártásakor, vagy a nyílászárók készítésekor. Munkáját részben szabadban végezheti különösen, ha távközlésben, vagy építőiparban dolgozik.

 

Munkája során kikkel kerül kapcsolatba, kikkel van dolga?

 

A szerkezetlakatos a műhelycsarnokban közvetlen munkatársaival, a művezetővel, üzemvezetővel folyamatosan kapcsolatban van. A tervezőmérnökkel a műszaki dokumentáció megbeszélése során kerülhet kapcsolatba. A gyártási folyamatban a gépkezelőkkel, anyagmozgatókkal is együttműködik. Külszíni tevékenység esetén a munkáért felelős műszaki vezetővel, munkatársaival dolgozik együtt, de itt kapcsolatba kerülhet a megrendelővel is.


A szerkezetlakatos szakemberek listája

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!